Skip to main content

On Sale: GamesAssetsToolsTabletopComics
Indie game storeFree gamesFun gamesHorror games
Game developmentAssetsComics
SalesBundles
Jobs
TagsGame Engines

I'm not a good judge for peaches price as I live in an area where they product around 50.000 tons/year so probably not the more expensive place ;)

Before going further with the bakery, I saw many pizza recipes for only 1 output: pizza. I imagine that your plan is "the more difficult it is with ingredients, the more money we make." ?

Because actually it's "the less you get" :p The "basic" recipe: "Pizza QuatroFormagi" (with only one cheese ?) in one cycle cost 39.8 to get 80. The hard recipe (with beef) cost 46.6 to get 60. No real interest then.  

In my mind it would be greenhouse ingredients/cheese/meat as  difficulty order giving the less to the more of money. Are you ok with that ?

Oh, a last thing. I know you want to keep water in recipes, but be sure I wont keep it for.... the wine recipe. Making wine with water ? and you ask that to a french guy, you're a criminal :D I will change my mind if you can prove that the feteasca neagra or "ice wine" producers put water in their vat ^^

Regarding pizza, of course. More pizza output for the more expensive ingredients.

I think the wine recipe is from elsewhere and I didn't bother to think of it. Get rid of that blasphemy :)))

But IRL, some very cheap wines have water and chemicals...